Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?

Bir kaç yıl önce bir eğitim için Toyota fabrikasına gitmiştim. Etraf bana çok düzenli gözükmüştü. Yakın bir zaman önce başka bir araba üreten fabrikada bulunmuştum. İster istemez ikisini kıyaslamıştım. Gözümde Toyota baya büyümüştü… Toyota’nın bir üretim felsefesi olduğundan bahsetmişlerdi. (Kaizen!)

kaizen-circle

Geçen gün okuduğum bir kitap bana Kaizen’i tekrar hatırlattı… Toyota yola “mümkün olduğunca verimli” bir şekilde ekonomik otomobil üretme hedefi ile çıkmış bir firmadır. Mümkün olduğunca verimli; yani üretim fazlasından tutunda, aşırı parça stoku ve çalışan hatasına kadar her türlü israftan kaçınmak üzere bir üretim sistemi… Sistem sadece ihtiyaç duyulanı, ihtiyaç duyulduğunda üretmeyi hedefliyor. (Tam Zamanında Üretim) Sistemdeki bir başka ilgi çekici uygulamada şu; sorun gördüğünde herhangi bir çalışanın bile üretimi durdurma hakkı olması. (Doğru süreçten sapan herşey israftır!)

Hata gören kişi bir düğmeye basıp koca üretim hattını durduruyor. Hatayı inceliyorlar ve kökenine inene kadar “Neden burada sorun çıktı?” diye soruyorlar… Ve sorun kökeninden çözülüyor.

Süreçte çalışan herkes hata çıkmasa bile daima süreci “Acaba daha iyi nasıl yapabiliriz?” diye sorguluyor… Birşey bugün 10 saniyede bitiyorsa yarın 9 saniyede bitmeli… Üretim sürecinde hiçbir şey küçük değildir! İşte bu felsefeye “Kaizen” diyorlar.

Bence “Kaizen” işe yarıyor. Toyota bunun en göz önündeki örneği. Bugüne kadar hiç kaizen uygulayan bir takımın üyesi olamadım. Dolayıyla Kaizen’i işlerken görmüşlüğüm yok… Ama işlerken görmeden ölmek istemiyorum.

Be Sociable, Share!

  Category: Something - 3 comments »

  3 Responses to “Toyota Neden Bu Kadar Başarılı?”

  1. Berke Sökhan

   Kaizen’den önce Kaikaku yapmak gerek. :))

   Şaka bi yana, Toyota’dan bahsedince hep TPS ve Kaizen’den bahsediliyor. Sonraki yazından Kaikaku’yu bir incele bence ve başarılı bir işletme için ikisini nasıl harmanlanabileceğini bir incele :P

  2. serdar

   Kaikaku’yu duymamıştım… Radikal değişiklikde şart tabi :)

  3. Google’ın Serverları - Writing Something

   […] algoritmasını kullanması sayesinde çok daha hızlı… (tabi başka bi dolu parametre var kaliteyi getiren) Google’ın hikayesi kitabında okumuş ve çok etkilenmiştim. Bugün böyle bişey […]

  Back to top