Oracle Database ve Instance Üzerine

Birçok Oracle kullanıcısı “instance” ve “database” terimlerini birbirlerinin yerlerine kullanıyorlar. Aslında, “instance” ve “database” farklı fakat ilgili şeylerdir. Bu ayrım önemlidir çünkü bu Oracle’ın mimarisini anladığınızı gösterir.

Oracle’da database terimi bilginin fiziksel deposunu ifade eder, instance terimi database’deki bilgiye ulaşımı sağlayan yazılımı ifade eder. Instance sunucuda çalışır, database sunucuya bağlı disklerde depolanır.

Database fizikseldir, disklerde depolanan dosyalardan oluşur. Instance ise mantıksaldır. Sunucudaki hafıza yapıları ve processlerden oluşur. Şöyle diyebiliriz, Oracle SGA(System Global Area) adı verilen paylaşıma açık hafıza alanı ve her process için PGA (Program Global Area) adı verilen özel bir hafıza alanı kullanır.

Kullanıcılar, Oracle veritabanında direk olarak bilgiye ulaşamazlar. Bunun yerine, Oracle instance’dan bilgi talebinde bulunurlar.

Instance ve database’leri anlamak için gerçek dünyadan bir benzerlik sunabiliriz. Database’i bir ada olarak düşünürsek, Instance’ı da o adaya ulaşımı sağlayan bir köprü gibi düşünebiliriz. Eğer köprü kapanırsa, ada varolmaya devam eder fakat ona ulaşılamaz. Oracle terimleriyle söyleyecek olursak; instance çalışırsa database’den veri akışı sağlanır.

Be Sociable, Share!

    Category: Something - Comments Off on Oracle Database ve Instance Üzerine

    Comments are closed.

    Back to top