İkna

İnsanların 3 beyni var. İlkel, duygusal ve mantıksal beyinler.

Çoğu zaman kurduğum cümlelerin mantıksal beyni geçip duygusal ve ilkel beyinleri rahatsız edebilecek yerlere dokunduğunu fark ettim.

Mantıksal beyne hitap ettiğimi düşünerek bazı beklentiler oluşturuyorum.  Bir şekilde insanlara ulaşma denemelerimde mantıklı karşılıklar almadığım çok oluyor. Biraz daha iyi bir dinleyici olsam belki hiç denemeyeceğim o ikna girişimini…

Belki vaktim olduğunda bu konuyu bir psikolojik danışmanla uzun uzun konuşmam lazım :)

Herkesin bazı kalıpları var ve sizi iyice tanıyana kadar daha önce geçirdiği yaşantılarda bir yer seçip oraya koyuyor sizi ve sizin söyledikleriniz o kalıbın içine göre değerlendiriliyor. O kalıba girdikten sonra çıkmak da kolay değil. Aslında bu ön yargıların bizi koruduğunu da düşünebiliriz… Ama yanlış kalıba koyduğumuz biri ile olan iletişimimiz zor bir sürece giriyor.

Bir startup üyesi olduğunuzda, önce insanların sizi hangi kalıba koyduğunu anlayabilirseniz, sizi duymalarını belki sağlayabilirsiniz.

Startup süreçleri benim için her anında çok keyifli ancak ikna süreçlerindeki teatral durumlar yapıma uygun olmadığından işim çok zor gözüküyor…

Be Sociable, Share!

    Category: Something - Comments Off on İkna

    Comments are closed.

    Back to top