Akın Öngör’den Sonra Devam

Akın Öngör’ün “Benden Sonra Devam” adlı kitabını okuyup, Garanti Bankası’nın hikayesini biraz daha detaylı öğrenince, Akın Öngör mü daha zor bir şey başardı yoksa Steve Jobs mu diye düşünüyor insan.

Türkiye süreçleri değiştirmenin çok zor olduğu bir ülke. Bir sürü tembelin hep birlikte uyuştuğu bir yer… Böyle bir ülkede “Garanti Bankası” gibi bir marka yaratmak, değerini 150 milyon $’dan 5 milyar $’a çıkarmak, Amerika’da Apple’ı yaratmaktan daha zor olsa gerek…

Akın Öngör başarısını; iyi elemanlara, iyi sistemlere ve baskı altında başarı anlayışını uygulamaya atfetmiş. Bir liderin görevi insanların uyumlu çalışmasını sağlamaktır ama ilk adım doğru ekibi bir araya getirmektir.

Kitaptan, verimli bir ekip kurmakla ilgili, şu paragrafa dikkat çekmek istiyorum:

İnsana yatırım yap,
Yetiştir,
Geliştir,
Gelişmiş teknoloji ile besle,
Çalışanına güven,
Onu cesaretlendir,
Yetkilendir,
Fikirlerini ifade etmesi için imkan ver,
Önerilerle gelmesi için yüreklendir,
Çalışanların uygulanan önerilerini ve etkin çalışmalarını ödüllendir,
Motivasyon ve Yaratıcılık bu ortamın doğal sonucu olarak kendiliğinden gelişecektir.

Akın Öngör oluşturmuş olduğu bu yaratıcı ortamla Türkiye Bilişim camiasına Garanti Teknoloji’yi de kazandırmıştır.

Kitaptan çok ilgimi çeken bir başka ayrıntı da çalışanlara “Kişisel Bakım Eğitimi” verilmesi oldu. İlk intiba ve dış görünüş gerçekten çok önemli. Aslında çoğumuz da farkındayız ama uygulamada biraz yetersiziz… Gelişmiş ülkelerde çoğunluğun daha bakımlı ve şık görünüşlü olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bence bu konuda ülkemizde ilkokuldan başlayarak ciddi eğitimler verilmeli…

Bu kitabı mutlaka okuyun, aradığınız örnek lider çok uzaklarda değil, ülkemizde de çok kaliteli işler çıkarmış insanlar var.

Be Sociable, Share!

    Category: Something - Comments Off on Akın Öngör’den Sonra Devam

    Comments are closed.

    Back to top